Obscenita - Příběh Mary Whitehouseové TVRIP (movie) / Filth: The Mary Whitehouse Story (2008)

Žánr: Komedie

ČSFD: 99%

Hodnocení: 0 / Hlasů: 0


3006 přehrání filmu

Velkou Británií se valí swingující šedesátá léta, éra převratných společenských a kulturních změn. Zastánci svobody projevu a postupného uvolňování škrobené morálky jsou nadšeni. Ne tak Mary Whitehouseová, spořádaná učitelka výtvarné výchovy z malého města, matka tří dospívajících synů a žena pevných křesťanských zásad. Mary Whitehouseová je zděšena. A jelikož je to rázná paní, rozhodne se jednat. Nenechá se odradit počátečním neúspěchem své stížnosti a společně s nejlepší přítelkyní Norou Bucklandovou zakládá petiční hnutí Kampaň za očistu TV, jejímž terčem se stává televize BBC, personifikovaná v osobě generálního ředitele Sira Hugha Carletona Greena. Ten k Mary Whitehouseové odpočátku přistupuje s opovržením a vytrvale ji odmítá uznat za partnera hodného dialogu. Mary však nemá ve zvyku se vzdávat.

Filmový portrét proslulé bojovnice proti obscenitě není v žádném případě suchopárným životopisným snímkem, ale velmi svěží podívanou, o to pikantnější, že vznikl v produkci BBC, se kterou Mary Whitehouseová svedla nejeden ostrý spor. Film s příslovečným britským nadhledem dává prostor oběma stranám, přičemž nešetří ani jednu z nich. V titulní roli exceluje Julie Waltersová, známá například jako Molly Weaslyová ze série filmů o Harrym Potterovi, které více než zdatně sekundují Alun Armstrong v roli ušlápnutého manžela Ernesta a Hugh Bonneville coby poněkud samolibý a arogantní Sir Hugh Greene.

Angličanka Mary Whitehouseová (1910 - 2001), zakladatelka Národní asociace diváků a posluchačů (National Viewers? and Listeners? Association), za svého života patřila k osobnostem, které mívají buď nekritické obdivovatele, nebo zavilé nepřátele. Svými odpůrci byla vnímána a zesměšňována jako persóna ztělesňující maloměšťáckou moralistní pruderii. Její přívrženci v ní viděli ochránkyni viktoriánských rodinných hodnot a protestantské morálky. Nicméně znali ji všichni a její životní příběh je s jistou nadsázkou příběhem poválečné proměny britské společnosti a kultury a její osoba pak ikonou ostrovní diskuse o morálních standardech mediálního obsahu.Zatím nebyly přidané žádné komentáře.